Wilmat

03.01.2018

Jak dobrać odpowiedni kask

Kask motocyklowy jest najważniejszym elementem ubioru i wyposażenia ochronnego kierowcy i pasażera jednośladu. Jego nadrzędną funkcją jest ochrona głowy przed urazami w przypadku zderzenia lub upadku. Kask jednocześnie zapobiega wychłodzeniu głowy przez pęd powietrza oraz chroni przed uderzeniami owadów czy kamieni wyrzucanych spod kół innych pojazdów. Aby sprostać tym złożonym wymaganiom inżynierowie i projektanci wdrażają coraz bardziej zaawansowane materiały i technologie, których zadaniem jest pogodzenie odpowiedniego bezpieczeństwa, komfortu użytkowania, optymalnej wagi i rozmiaru oraz własności aerodynamicznych. Nie bez znaczenia jest również stylistyka, która dla wielu użytkowników bywa decydującym elementem przy wyborze kasku. Konstrukcja kasku opiera się na strukturze warstwowej, co sprzyja pochłanianiu energii uderzenia oraz pozwala sprostać złożonym wymaganiom wynikającym z różnych funkcji pełnionych przez kask.

Zewnętrzną warstwę stanowi skorupa. Jej głównym zadaniem jest przyjęcie uderzenia i rozproszenie jego energii na możliwie największym obszarze. Kształt skorupy i materiały użyte do jej budowy mają zoptymalizować przepływ energii do wewnętrznej warstwy pochłaniającej. W gamie kasków LS2 znaleźć można skorupy wykonane z ABS (termoplastyczny kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), kompozytu włókna szklanego lub kompozytu włókien węglowych.

Bezpośrednio pod skorupą znajduje się warstwa pochłaniająca, której zadaniem jest amortyzowanie siły uderzenia i maksymalna redukcja energii docierającej do głowy motocyklisty. Warstwę tę wykonuje się ze styropianu o wysokiej gęstości (EPS). Jest to złożona konstrukcja o skomplikowanym kształcie, która musi pewnie i komfortowo leżeć na głowie użytkownika i zapewniać odpowiednie chłodzenie, ponieważ to w niej poprowadzone są kanały wentylacyjne.

Najbardziej wewnętrzną warstwę kasku stanowi wyściółka. Musi zapewnić odpowiedni komfort użytkowania oraz stabilizować kask na głowie. Materiały, z których wykonuje się wyściółki są zróżnicowane, ponieważ oczekiwania użytkowników modeli o różnym standardzie są odmienne. W kaskach LS2 używa się wyściółek wykonanych się z materiałów szybkoschnących, antybakteryjnych i niekumulujących zapachów. Tkaniny demontowalnych elementów wnętrza kasków nadają się do prania.

Kask nieodpowiednio zapięty nie chroni głowy wystarczająco. Typy zapięć kasków LS2 dopasowano do wymagań użytkowników poszczególnych modeli. Najpopularniejsze jest zapięcie mikrometryczne, które składa się z zębatej listwy i zapadki. Jego wielką zaletą jest prostota obsługi i szeroki zakres łatwo dostępnej regulacji. Wstępnie wyregulowaną długość paska można samą listwą zębatą precyzyjnie dopasować do aktualnych wymagań, kiedy na przykład pod kask zakłada się kominiarkę lub kołnierz ocieplający. W niektórych modelach stosuje się zapięcie złożone z klamry z zatrzaskiem. To proste w obsłudze rozwiązanie działa na zasadzie podobnej do zapięcia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Najwyższe modele kasków LS2 posiadają zapięcie typu DD (double D). Jest to wymóg konieczny do dopuszczenia kasku do użytku w rywalizacji sportowej. Złożone z dwóch półpierścieni zapięcie daje płynną regulację i maksimum pewności połączenia.

Warunkiem odpowiedniej ochrony jest prawidłowy dobór rozmiaru kasku. Kask zbyt luźny będzie niestabilny. Podczas jazdy może wpadać w drgania a w razie upadku może przemieszczać się w sposób niekontrolowany. Kask zbyt ciasny będzie sprawiał trudności przy wkładaniu i zdejmowaniu a nadmierny ucisk będzie bolesny i może powodować miejscowe ograniczenia przepływu krwi. Rozmiar kasku powinno dobierać się wstępnie na podstawie obwodu głowy (mierzony w płaszczyźnie poziomej, nad uszami). Finalnego wyboru jednak i tak zawsze należy dokonać dopiero po przymierzeniu kasku w określonym rozmiarze, pamiętając o tym, że nowy kask powinien być nieco ciaśniejszy, ponieważ wyściółka i warstwa EPS w pierwszym okresie noszenia będą się dostosowywać do indywidualnych cech anatomicznych użytkownika. Z tego samego powodu nie powinno się kasku pożyczać czy użytkować wspólnie z inną osobą.

Rozmiary kasków LS2 dedykowane są następującym obwodom głowy:

Kaski dla dorosłych: Kaski dla dzieci:

       XS - 54 cm

         S - 56 cm

         M - 58 cm

         L - 60 cm

       XL - 62 cm

     XXL - 64 cm

     

      S - 48 cm

      M - 50 cm

      L - 52 cm

 

 

 

 

 

 

zobacz także

wyznacz trasę dojazdu